Španielsko nie sú len pláže, ale aj parky 10. 11. 2019

Ak sa počas dovolenky zatúlate aj do Barcelony, prejdite sa kúsok a navštívte park Guell.

Park Guell
Ide o verejný park na kopci nad Barcelonou. Vstupné si síce zaplatiť musíte, ale určite to nebudete banovať.

gaudi

Minulosť parku
Park sa rozprestiera na 17 – tich hektároch pôdy. Pôvodne mala byť na tomto území postavená luxusná štvrť pre miestnu šľachtu. Majiteľ pozemkov E. Guell požiadal v roku 1900 vtedy významného katalánskeho umelca A. Gaudiho aby celú štvrť navrhol.
V roku 1914 ale celý plán stroskotal. Miesto štvrte pre asi 60 rodín vyrástol na tomto pozemku v roku 1923 park pre verejnosť. Čo ale stihol pán Gaudi navrhnúť a postaviť zostalo v parku zachované.

Prítomnosť parku
Hneď pri vstupe Vás očaria dve nádherné budovy. Pri pohľade na ne Vám príde na um rozprávka o Medovníkovej chalúpke …a presne tak vyzerajú, ako s rozprávky – vežičky a farebné mozaiky. V jednej z nich býval samotný umelec, druhá bola pôvodne postavená pre majiteľa parku. Dnes sa v jednej nachádza Gaudiho múzeum a v druhej sa predávajú suveníry. Hneď za nimi je obrovské „dračie schodisko“, v ktorého strede je fontána so salamandrom.

Ďalej nájdete sálu Sto stĺpov, ktorá pripomína jaskyňu so stalagmitmi. Tých stĺpov nie je sto, je ich len 86, ale na celkovému dojmu to na kráse neuberie.
Stĺpy v tejto sále nesú obrovskú terasu.  Terasa, aj keď je z kameňa, pôsobí veľmi príjemným dojmom. Zvlnené zábradlie je pokryté farebnou mozaikou a zároveň slúži ako dlhá lavička. Na tomto mieste nájdete vždy, keď to počasie dovolí množstvo ľudí. Je odtiaľto nádherný výhľad na mesto Barcelona ale aj na more. Dažďová voda z terasy je odvádzaná do podzemnej nádrže a odtiaľ je ďalej rozvádzaná do fontán.

španělsko

A to je len začiatok parku. Nájdete tu viadukty, kamennú cestu, ktorú lemujú kamenné stromy, cestu postavenú na kamenných hniezdach, množstvo zaujímavých cestičiek, ktoré mali slúžiť ako prístupové cesty k pozemkom … všetko v štýle A. Gaudiho.
Takže ak raz zablúdite do Barcelony, nezabudnite si prezrieť tento park. Minimálne pol dňa budete mať čo obdivovať.

Ohodnoťte příspěvek
Kategorie: Nezařazené